منتخب اخبار

روز بزرگداشت علامه محمدباقر مجلسی

علامه مجلسی در یک نگاه
ملا محمدباقر مجلسی فرزند ملا محمدتقی مجلسی، در سال 1037 ق در اصفهان‏ زاده شد و در سال 1110 ق، در همان شهر چشم از جهان فرو بست. او به «مجلسی دوم» و پدر بزرگوارش به «مجلسی اول» مشهور است و هر دو در شمار دانشمندان بزرگ شیعه می‏ باشند.
علامه محمد باقر مجلسی از بزرگ‏ترین عالمان شیعه است که خدمات گوناگون و فراوانی به جهان اسلام و مذهب تشیع کرده است. از جمله خدمات فرهنگی و دینی او تألیف کتاب‏های بسیاری در موضوعات مختلف دینی به دو زبان فارسی و عربی است. امّا در میان آثار گران سنگ علامه مجلسی، مجموعه عظیم بحارالانوار که به حق دایرة المعارف بزرگ شیعه است ـ بیش از دیگر آثار وی موجب شهرت او شده است.

روح علمی علامه محمدباقر مجلسی
پژوهش در آثار علمی علامه مجلسی و به ویژه بحارالانوار، پرده از این حقیقت بر می‏دارد که علامه پیش از آن‏که در پایه و مایه علمی خویش، مدیون استاد دین و شرکت در حلقات درسی بزرگان باشد، وامدار روح جست‏وجوگر و پژوهنده خود بود. هرچند او استادان فاضلِ بسیاری ـ از جمله مرحوم پدرش ـ داشته، ولی اهتمام به مطالعه و پژوهش و گفت و گوی علمی و آگاهی از آخرین تحقیقات معاصران و مذاکره با علمای زمان در حل مشکلات حدیثی و یاری دادن و یاری جستن از همگنان در سلوک علمی، از او شخصیت علمی همه جانبه‏ ای ساخته بود و انصافا اگر این گستردگی دانسته ‏ها و روح تتبّع و کاوش و پژوهش و اهتمام خستگی‏ ناپذیر او در فراگیری دانش نبود، از عهده تدوین و تالیف بزرگ‏ترین دایرة المعارف حدیثی شیعه یعنی بحارالانوار بر نمی ‏آمد.

علامه مجلسی و فعالیت‏های اجتماعی
علامه مجلسی عالمی دینی بود که عرصه نشر تعالیم شیعی، ترویج آداب و سنت‏های دینی، باز گفتن دیدگاه‏های خود درباره نحله‏ ها و فرقه‏ های منحرف از دین، سامان دادن یکی از بزرگ‏ترین جوامع حدیثی شیعه و امر به معروف و نهی از منکر را میدان فعالیت خود قرار داد. علامه مجلسی افزون بر همه اینها برخی مناصب رسمی دین را که بنا بر آموزه‏ های دینی بر دوش فقیه نهاده شده، در بخش پایانی عمر خود تصدی کرد. اقامه نماز جمعه و شعایر دینی، نهی از منکراتی چون شراب‏ خواری، مبارزه با جریانات افراطی تصوف، و امر کردن پادشاهان به اجرای عدالت در دوران شیخ الاسلامی و…، از جمله فعالیت‏های اجتماعی او به شمار می‏رود.
 
تألیفات علامه محمدباقر مجلسی:
علامه مجلسـی محقق پر کاری بـود که در عمر شریف خـویـش لحظه ای از تألیف و تحقیق نیاسـود و تـوانست کتابخانه بزرگی را که یادگار نیاکانـش بـود غنـی تر و پـر بارتر ساخته و جهت استفاده علاقه منـدان در اختیار دانـش پژوهان قرار دهد، او برای به دست آوردن کتب نادر و کمیاب به کشورهای دیگر از جمله یمـن مسافرت نمود. به دست توانای علامه مجلسـی کتب زیادی نگارش یافت که به دو بخـش ، تألیفات فارسـی و عربی قابل تقسیم است.

– تألیفات فارسی عبارت است از :
1 ـ حیاه القـلوب: مشتمل بر سه جلد است.
2 ـ حلیه المتقیـن: در آداب معاشرت و زندگی فردی و اجتماعی.
3 ـ عیـن الحیـات: شـرح وصیت پیـامبـر اسلام به امت خودش.
4 ـ مشکـاه الانـوار: در فضیلت و آداب قـرائت قـرآن و ثواب آن.
5 ـ جلاء العیـون: کتابـی در بـاب تـاریخ زنـدگـانـی چهارده معصوم .
6 ـ ربیع الاسابیع : در اعمـال روزها و هفته ها به خصـوص شب و روز جمعه.
7 ـ تحفه الزایر .
8 ـ اختیارات الایام صغیر.
9 ـ اختیارات الایام کبیر.
10 ـ رساله بلا.
11 ـ شـرح کتـاب روضه کـافـی و بسیـاری از آثـار دیگـر از جمله تـراجم و رسـالات و منـاجـات نـامه ها و …

وفات علامه مجلسی
چراغ عمر علامه مجلسی پس از۷۳ سال نور افشانی در شب ۲۷ رمضان سال ۱۱۱۰ هجری در شهر اصفهان خاموش گشت و جهان از فیض وجود این عالم گرانمایه محروم شد. پیکر پاک علامه مجلسی در کنار مسجد جامع اصفهان و جنب مدفن پدر فرزانه‌اش مولی محمدتقی مجلسی به خاک سپرده شد و زیارتگاه شیعیان جهان شد.
علامه مجلسی هنگام مرگ کارهای نیمه تمامی داشت که موفق به اتمام آنها نشد از قبیل تکمیل بحار الانوار، نوشتن مستدرک البحار و… گرچه پس از ایشان شاگردان و ادامه دهندگان این راه پر فروغ خدمات ارزشمندی ارائه نمودند، اما جای خالی یک عالم فرزانه را هیچکس و هیچ چیز پر نمی‌کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*