منتخب اخبار

شهرستان گنبد کاووس کجاست؟

معرفی شهرستان زیبای گنبد کاووس

شهرستان گنبد کاووس با مساحت ۲۰۵۹ هکتار در بخش شرقی استان گلستان قرار دارد.

گنبد کاووس از طرف شمال به جمهوری ترکمنستان و از طرف غرب به شهرستان های علی آباد و آق قلا و گرگان و از طرف شرق به شهرستان های کلاله و کوهستانی و جلگه ای می رسد

65b88f5f-8f6c-496a-99aa-ae36a766517f

نام شهرستان

درباره نامگذاری این شهر باید گفت که نام آن از قابوس ابن وشمگیر گرفته شده است. قابوس یکی از حاکمان ال زیار بود و مرکز حکومتش را در شهر جرجان قدیم یعنی همین گنبد کاووس فعلی قرار داشت. گرگان قدیم بر اثر هجوم مغول و تیموریان از بین می رود و در ان شهر جدیدی بنا می شود که در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی گنبد کاووس نام می گیرد.

نقشه اصلی این شهر را کارشناسان آلمانی در زمان پهلوی اول مطابق اصول شهرسازی آن زمان طراحی کردند از همین رو خیابان هایش متقاطع بوده و فاقد معابر کم عرض است.

781

آب و هوا

آب و هوای شهرستان گنبد کاووس در ارتفاعات آزادشهر و رامیان, معتدل و کوهستانی می باشد و در شمال گرگان رود به سوی مرز ترکمنستان به آب و هوای نیمه بیابانی معتدل و نیمه خشک تبدیل می شود.

میزان بارندگی این شهرستان هم از جنوب به شمال و از شرق به غرب کاهش می یابد.

1521450683_-02

جمعیت و مردم

جمعیت ۳۲۵۰۰۰ نفری شهرستان گنبد کاووس شامل اقوامی از ترکمن ها و ترک ها (آذری ها)  و خراسان و سمنان و سیستان و بلوچستان و . . . می باشند.

گنبد-4

جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی و مذهبی

از اثار قدیمی شهر گنبدکاووس می توان به بلندترین بنای آجری جهان با نام برج قابوس و امامزاده یحیی ابن زید و خرابه های جرجان قدیم اشاره کرد.

همچنین تالاب های آلاگل و اجی گل و آلما گل در بخش داشلی برون که زیستگاه پرندگان مهاجر و کنار آبی است از جذابیت های طبیعی منطقه می باشد.

از دیگر دیدنی های شهر گنبد کاووس، مجموعه سوارکاری و برگزاری مسابقات اسب دوانی و کورس پاییزه و بهاره می باشد.

امامزاده_یحیی_بن_زید_14

شهر گنبدکاووس بر اساس جمعیتی حدود ۱۴۶۸۰۰ نفر و مساحتی بالغ بر ۲۱ کیلومتر مربع و در شرق استان گلستان با فاصله ۹۸ کیلومتر از مرکز استان و پانصد کیلومتر از پایتخت قرار داشته و در مسیر زائران حضرت امام رضا (ع) با فاصله ۴۸۰ کیلومتر از مشهد الرضا (ع) قرار گرفته است.
اقتصاد (کشاورزی)

پایه اقتصادی شهرستان گنبد کاووس کشاورزی بوده می باشد و از محصولات عمده آن گندم و جو و پنبه و دانه های روغنی است.

اقتصاد (دامداری)

دامداری و صنایع وابسته به کشاورزی نیز در گنبد کاووس رواج دارند.
اقتصاد (صنایع دستی)

از صنایع دستی هم قالی و قالیچه و قارچین شهرستان گنبد به ویژه فرش های سرخ رنگ و مرغوب ترکمن که مظهر پایداری این قوم است, معروف هستند.

20161050510167533a

سایر

پرورش اسب هم در منطقه رایج بوده و اسب ترکمن از معروفیت جهانی برخوردار است.

مرکز سوارکاری گنبد کاووس یکی از بزرگترین و زیباترین مراکز مسابقات سراسری اسب دوانی کشور است که پیست اسب دوانی آن ۴۰ هکتار و به شکل بیضی است.

گنبد فارغ از اسب و اسب دوانی در ورزش، پایتخت والیبال ایران نام گرفته است که این مرکزیت نظر بسیاری از جوانان و نوجوانان منطقه را به خود جلب کرده است.

چکدرمه غذایی است که ترکمن ها آن را برای مهمان نوازیشان بر می گزینند و در کنار هر ضیافتی نان های روغنی ترکمن سفره ها را برکتی افزون می دهد، نان هایی مانند بیشمه، قاتلاما، بوروک، چاقانی

 

سوارکاری-گنبد-کاووس-3

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*